Humínová kyselina, fulvokyselina
Tieto dva prospešné komponenty majú z kozmetického hľadiska na pokožku regeneračné účinky, na strane druhej pomáhajú skrátiť dobu hojenia pri spálení slnkom, resp. v prípade inej iritácie kože. Opuchy spôsobené štipnutím hmyzom sú schopné odstrániť tým, že neutralizujú jedy v organizme. Majú antivírusové účinky, poskytujú veľkú pomoc a úľavu pri vznikajúcom herpese. V prípade spálenia slnkom blokujú škodlivé účinky UV žiarenia.
Humínové a fulvokyseliny blokujú voľné radikály vzniknuté v našom organizme, majú vysoký obsah antioxidantov. Humínové látky obnovujú acidobázickú rovnováhu organizmu. Organické minerálne komplexy tvorené prírodnými humínovými kyselinami a fulvokyselinami sú schopné prenikať cez bunkovú stenu, vďaka čomu podporujú využitie základných živín, podstatných pre naše telo a orgány.
Humínové kyseliny vo forme prírodných organických komplexov obsahujú viac ako 80 minerálov, mikroprvkov a stopových prvkov. Fulvokyselina je rozpustná v zásadách a v kyseline, je biologicky najaktívnejšiou molekulou prírody. Táto detoxikačná látka je schopná na bunečnej úrovni zvýšiť aktivitu jednotlivých účinných látok, ako sú napríklad Q10, flavonoidy a polyfenoly.
Celkovo sú tieto humínové látky nevyhnutné pre optimálne fungovanie nášho organizmu – detoxikácia, premena anorganických látok na organické a transport do nášho organizmu na bunečnej úrovni – práve preto sú hlavnými zložkami našich výživových doplnkov, kozmetických prípravkov s názvom a LH+ fulvokyseliny.
Levanduľový olej
Je najuniverzálnejším a najčastejšie používaným esenciálnym olejom. Podporuje životné procesy, zvyšuje fyzickú a psychickú aktivitu. Má antibakteriálne, dezinfikačné a protizápalové účinky. Znižuje pocit napätia, posilňuje nervy, pôsobí sedatívne. Zbavuje nás bolesti hlavy, znižuje pocit úzkosti, pozitívne ovplyvňuje spánok. Pri prechladnutí čistí dýchacie cesty inhaláciou, pôsobí antibakteriálne. Ukludňuje iritovanú pokožku náchylnú na akné. Je vynikajúcim pomocníkom v domácnosti na ošetrenie pri bodnutí hmyzom, používa sa na popáleniny od slnka a na ošetrenie ekzému. Levanduľový olej je schopný urýchliť hojenie rán, robí vlasy zdravšími a hustejšími.
Je antiseptický, antibakteriálny a analgetický, podporuje hojenie rôznych rán, popálenín, modrín, pôsobí pozitívne pri liečbe alergických ochorení, štipnutí hmyzom, zápalu hrdla. Má antiseptické a mukolitycké účinky, odstraňuje nahromadený sekrét pri zápaloch prínosových dutín.
Podporuje liečbu pokožky po popáleninách; vyrovnáva mastnotu pokožky. Je ideálny na ošetrenie zápalov, používa sa na masáž, ako obklad, do kúpeľa. Vstrebáva sa do pokožky a cez krvný obeh sa dostane k chorému orgánu. Je účinný pri liečbe chrípky, influenzy, v prípade zápalu slizníc; je dobrý inhalačný prostriedok pri prechladnutí, bronchitíde. Pri závrate a mdloby sa musí hlboko vdýchnuť. Je ideálny v boji s migrénou a bolesťami hlavy nervového pôvodu. Kvôli jeho miernym účinkom sa môže používať aj u detí. Levanduľa zosilňuje účinok iných olejov.
Extrakt z rakytníka rešetliakovitého
Extrakt z rakytníka rešetliakovitého ochraňuje a posilňuje imunitný systém, podporuje obranný mechanizmus organizmu, spomaľuje procesy starnutia. Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. Zlepšuje všeobecný zdravotný stav.
O účinkoch rakytníka rešetliakovitého týkajúcich sa ochrany pečene existuje množstvo štúdií. Pravidelným použitím môže znížiť vysoké hodnoty pečeňových funkcií. Zohráva dôležitú úlohu v regenerácii pečeňových buniek. Zvyšuje účinnosť pečeňových enzýmov, tým urýchľuje detoxikačné funkcie. Olejové a vodné komponenty sú takisto veľmi dôležité z hľadiska ochrany pečene.
Olej získaný zo semien rakytníka poskytuje účinnú pomoc – vonkajším použitím – na pokožku náchylnú na akné, na iritovanú pokožku a pleť náchylnú na alergie. Je schopný vyrovnať PH, spevňuje, regeneruje, skrášľuje pokožku a je vynikajúci na citlivú pokožku. Pri vonkajšom použití posilňuje spojivové tkanivo, dôsledku čoho znižuje vznik celulitídy. Má exfoliačné a tiež protizápalové účinky. Pri použití na pokožku náchylnú na akné môže zmierniť príznaky, zmierňuje popáleniny od slnka.
Extrakt z grapefruitových jadierok
Extrakt z grapefruitových jadierok obsahuje bioflavonoidy, glykozidy, vitamín C a proteíny. Prípravok je vyrobený z jadierok ovocia a dužiny, prirodzeným spôsobom ničí vírusy, baktérie, plesne a parazity. Dezinfikuje a je antiseptický. Obsahuje tokoferol, limonén, linalool a citral. Tokoferol je jedným druhom vitamínu E, takisto je antioxidant, zadržuje radikály a regeneruje bunky. Limonén sa nachádza vo veľkom množstve v citróne a citrusových plodoch, má antiseptické, antibakteriálne, upokojujúce účinky, zmierňuje napätie a stres. Viac ako 200 druhov rastlín je schopných produkovať Linalool, je sprievodnou zlúčeninou levanduľového oleja, je vonná látka vyextrahovaná z levandule. Citral je hlavnou zložkou medovky, ktorá má upokojujúci účinok pre srdce a nervovú sústavu, vďaka citralu je antiseptický, antibakteriálny, antivírusový, pritom je upokojujúci, protizápalový a znižuje krvný tlak.
Citrónový olej
Najlepší dezinfekčný prostriedok: je antibakteriálny, protivírusový, je účinný proti herpesu, vyrážkam a akné. Znižuje a odstraňuje nepríjemné príznaky bolesti v ústach (zápal ďasien, krvácanie z ďasien atď.), môže byť vynikajúco používaný ako dezinfekčný prostriedok na ošetrenie rán a odrenín. Kvôli insekticídnemu účinku môže byť aplikovaný na svrab, vši a omrzliny. Používa sa aj na dezinfekciu vzduchu, jeho vôňa osviežuje a zlepšuje náladu, pôsobí ukľudňujúco, zbavuje organizmus stresu, podporuje spánok a uvoľňuje. V prípade pocitu úzkosti, stresu znamená veľkú pomoc, nie je toxický, iritujúci, nespôsobuje citlivosť pokožky, a nie sú známe ani fototoxické účinky.
Priaznivé účinky citrónového oleja na našu náladu sa prejavia nielen v tom, že sa budeme cítiť veselší a čerstvejší. 10-15 kvapiek citrónového oleja na vreckovku a môžeme si zabezpečiť núdzovú pomoc, veď vreckovku môžeme brať so sebou kamkoľvek (napríklad v taške) a vdýchnutím hlboko sa budeme cítiť okamžite čerstvejšie. Pomocou citrónového oleja budeme môcť lepšie koncentrovať, únava zmizne, aj v skúškovom období, aj pri študovaní sa oplatí používať tento olej!
Kordyceps
Najdôležitejšia vlastnosť kordycepsu je schopnosť zvýšenia vitality a energetickej hladiny organizmu. Posilnením tvorby bunkovej energie podporuje zásobovanie kyslíka v tele, zlepšuje krvný obeh, pomáha výživným látkam a kyslíku dostať sa rýchlejšie do všetkých častí tela.
Kordyceps tiež podporuje obličkové vylučovacie procesy, v chronických prípadoch môže znížiť hematúriu a proteinúrie. Stimuluje fungovanie pečene a detoxikačné funkcie. Znižuje bolesť, zvyšuje spotrebu kyslíka. Posilňuje imunitný systém a oslabené imunitné reakcie organizmu. Znižuje vysoké hodnoty lipidov v krvi, a to predovšetkým cholesterolu a triglyceridov, vďaka všetkým ostatným funkciám má priaznivý vplyv aj na srdce. Inhibuje ukladanie cholesterolu v tepni, má vazodilatačný účinok, inhibuje zrazenie krvných doštičiek a pomáha prietoku krvi v cievach. Priaznivé účinky má na procesy rozkladu sacharidov, znižuje hladinu cukru v krvi, takže je vynikajúci aj pre diabetikov. Zmierňuje bronchiálne kŕče a pomáha vylúčiť chronický hlien, uľahčuje dýchanie a prispieva k antioxidačnej kapacite organizmu. Inhibuje rozmnožovanie niektorých baktérií a plesní, znižuje stres a pocit úzkosti.
Pestrec mariánsky
Pestrec mariánsky má najsilnejšie detoxikačné účinky na svete. Podporuje dôležité funkcie pečene. Vďaka výborným zložkám pestreca mariánskeho je silným antioxidantom a má protiplesňové účinky. Má blahodarné účinky nielen na pečeň, podporuje zdravie celého organizmu. Podľa výskumov znižuje pestrec mariánsky príznaky, sťažnosti a bolesti spôsobené stukovatením pečene, hepatitídou, hepatózou a rakovinou pečene. Pravidelná konzumácia pestreca mariánskeho alebo liečebná kúra podporuje správne fungovanie pečene. Pestrec mariánsky má veľký význam v podpore zdravia, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že bol v roku 2013 v Maďarsku zvolený za „Liečivú rastlinu roka“.
Plod pestreca mariánskeho používaný v medicíne obsahuje silymarín, tú najdôležitejšiu účinnú látku, a je vlastne zmes troch flavonoidov. Nachádzajú sa v ňom aj ďalšie horčiny, esenciálne oleje a vitamín E, ale pre nás je najdôležitejšou látkou predsa len silymarín. Táto látka ochraňuje pečeň, náš najdôležitejší detoxikačný orgán od toxických látok, na jednej strane stimuluje odbúranie toxínov, na druhej strane aktivuje liečivé mechanizmy pečeňových buniek (hepatocytov) a tvorbu nových pečeňových buniek.
Robí neprepustným bunkovú membránu hepatocýt voči toxickým látkam napr. alkoholu, nikotínu a ďalších aditívnych látok. Stimuluje produkciu žlče, a podporuje odbúravanie tukov. V podstate podporuje celkovú funkciu pečene a pozitívne ju ovplyvňuje.
Rhodiola rosea extract
Je adaptogénny (zvýšenie odolnosti organizmu), posilňuje imunitu, t.j zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu, a tlmí bolesť. Má kardioprotektívne účinky (ochrana proti kardiovaskulárnym poruchám), ochraňuje srdce od lokálnej ischémii, pozitívne ovplyvňuje krvný systém, má vynikajúce účinky proti stresu, depresii, je kardiostimulátorom, zlepšuje psychické a kognitívne funkcie, podporuje prietok krvi vo svaloch a v mozgu. Zvyšuje výkon športovcov a podporuje anabolizmus a sexuálne funkcie. U pacientov trpiacich cukrovkou stimuluje tvorbu inzulínu a zvyšuje citlivosť na inzulín. Podporuje detoxikačné účinky pečene. Zabezpečuje antioxidačnú ochranu na úrovni buniek. Pomáha účinne v ochrane organizmu proti poruchám a onemocneniam súvisiacich s vekom. Je vedecky dokázané, že účinné látky Rhodiola rosea, rosavin a salidrozid, sú schopné zabrániť a odstrániť depresívnu symptomatológiu zvýšením hladiny mozgového serotonínu Rhodiola Rosea podporuje transport sérotonínu do mozgu, ako je tryptofán a 5-hydroxytryptofán. Schopnosť Rhodioly podporovať prispôsobenie sa organizmu k stresu spočíva možno v tom, že je schopný zvýšiť hladinu sérotonínu v mozgu.
Koloidné striebro
Koloid pozostávajúci z čiastočiek striebra mimoriadne efektívnym spôsobom ničí baktérie, vírusy a mikróby. Antibiotikum zničí nanajvýš pol tucta organizmov, zatiaľ čo koloidné striebro približne 650.
Koloidné striebro sú maličké časti striebra suspendované vo vode (v koloidnej forme). Je antimikrobiálnym prípravkom, ktorý bol v minulosti používaný na ošetrenie rán, popálenín a k zabráneniu infekcií.
Podľa zástupcov alternatívnej medicíny tiež je účinným výživovým doplnkom. Iní zas tvrdia, že je veľmi silným antibiotikumom, ktorého konzumácia je celkom bezpečná. Koloidné striebro nemá vykázateľné nebezpečné vedľajšie účinky.Účinnosť proti viac ako 650 patogénom blahodarného koloidného striebra už bolo potvrdené, dokonca účinkuje tak rýchlo, že v priebehu niekoľkých minút likviduje baktérie. Vzhľadom k tomu, že koloidné striebro sa absorbuje v tenkom čreve, nepoškodzuje dobré baktérie v hrubom čreve. To znamená, že koloidné striebro má priaznivé účinky nielen na naše zdravie, ale hrá dôležitú úlohu v posilnení imunity nášho organizmu, a nemá žiadne vedľajšie účinky.
V prípade silného upchatia uší je možné s ním masírovať uši v záujme lepšieho prístupu. Je účinné tiež pri sťažnostiach spojených s ústami a hrdlom. Pri bolestiach v hrdle je možné s ním preplachovať ústa. V prípade sťažností zubného ďasna si môžeme pomôcť preplachovaním úst, priaznivo pôsobí pri ošetrení bolestí úst a sliznice.
Cesnak
Takmer každý pozná pozitívne účinky cesnaku. Niektoré z tých najdôležitejších sú: obsahuje antioxidačné zlúčeniny, ktoré naviažu na seba škodlivé voľné radikály vzniknuté v organizme, je baktericídny a fungicídny, efektívne znižuje vysoký krvný tlak, zabraňuje cholesterolu v arteriálnej stene, zohráva úlohu v zrážaní krvi, zabraňuje zoskupovaniu krvných dostičiek, tvorbu krvných zrazenín.
Cibuľovité hľuzy obsahujú enzímy alicín a aliín. Z enzýmu aliín vplyvom poškodenia buniek – rozrezanie cibule – vznikajú rôzne zlúčeniny, ako je alicín, ktorý je zodpovedný za charakteristickú vôňu cibule. Okrem toho obsahuje nasledujúce zložky: deriváty z peptínov s obsahom síry, vitamíny B a C a flavonoidy.
Cesnak kvôli antibakteriálnym a antimykotickým účinkom (protiplesňový) je používaný v liečbe respiračných ochorení a infekcií spôsobených Candidou albicans. Okrem toho rozširuje cievy. Pravidelné užívanie cesnaku znižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu krvi, stimuluje imunitný systém ako antioxidant, znižuje infekcie hrudníka, zrážanlivosť krvi, a znižuje krvný tlak. Medzi najdôležitejšie účinky patria aj jeho antibiotické (antibakteriálne) a expektoračné účinky. V ľudovom liečiteľstve je používaný pri liečbe prechladnutia. Vďaka baktericídnemu účinku očisťuje organizmus. Výťažok z cesnaku riedený v pomere 1/1500 likviduje TBC Kochov bacily. Zmierňuje menštruačné kŕče.
Jadierka z červeného hrozna
Jedným z našich najpopulárnejších čokoládových výrobkov je čokoláda s obsahom prášku z červených hroznových jadierok a to nie náhodou. Okrem skvelej chuti je veľmi zdravá, totiž červené hroznové jadierka sú bohaté na vitamíny E a prokyanidiny. Prokyanidin je vedľa vitamínov C-, B a beta-karoténu najznámejším antioxidantom, ktorý dnes poznáme.
Účinné látky extraktu z hroznových jadier chránia kožné bunky pred voľnými radikálmi a zabraňujú starnutiu pokožky. OPC (komplexy oligomérne proanthocyanidiny) je jedinečný v tom, že jeho antioxidačný účinok je 20krát väčší, ako vitamínu E, a 50krát účinnejší ako slávneho vitamínu C.
OPC je ale oveľa účinnejší: zlepšuje nestabilný kolagén. To znamená, že je prirodzeným liftingovým prostriedkom tváre – a to bez bolesti a použitia noža. OPC podporuje aktivitu enzýmov pokožky, čo znamená zvýšenie ochrany proti UV žiareniu. OPC má priaznivé účinky nielen na pokožku a spojivové tkanivo, ale samozrejme aj na rýchlejšie hojenie rán. Účinné látky extraktu hroznových semien zneškodňujú baktérie, zlepšujú stav poškodených ciev a podporujú rýchlu regeneráciu tkaniva.
Antioxidanty v extraktu hroznových semien podporujú pružnosť ciev, chránia krvné cievy pred usadzovaním škodlivých látok a pred oxidačným poškodením indukovaným voľnými radikálmi. Extrakt z hroznových semien je tiež schopný znížiť hladinu cholesterolu v krvi.
Môže byť užitočný pri liečbe porúch pozornosti, pretože OPC prechádza cez hematoencefalickú bariéru, a v mozgu ovplyňuje reguláciu neurotransmiterov a hormónov. Extrakt z hroznových semien účinne chrání nervy a mozgové tkanivo pred oxidačnými útokmi, čím sa znižuje riziko vzniku demencie.
Šupky semien skorocelu
Šupka semien skorocelu je také rozpustné vlákno, ktoré efektívne prispieva k zabráneniu vysokej krvnej glykémii a cholesterolu, zápchy, neznášanlivosti glukózy. Veľmi účinný je vo vodnej absorbcii, a môže spôsobiť pocit nasýtenosti, takže je obľúbenou zložkou diétnych prípravkov a protikvasinkovej diéty.
Vlákniny podporujú očistenie čreva od usadzenín a zabezpečujú optimálne trávenie. Zatiaľ čo ostatné vlákna môžu iritovať črevnú stenu, šupky semien skorocelu sú schopné absorbovať aj dvadsaťnásobok z vody, v dôsledku čoho dosahujú gélovú konzistenciu a prechádzajú cez tráviací systém. V tenkom čreve sa nachádzajú drobné črevné klky so zložitou štruktúrou, ktorých plocha je o veľkosti tenisových kurtov. V týchto klkoch sa ukladajú produkty rozkladu, a šupky semien skorocelu sú schopné absorbovať a opatrne ich odstrániť, zabraňujú sebeotráveniu, premnoženiu parazít a okysličovaniu organizmu.
85%-ný obsah vlákniny šupiek semien skorocelu okrem vyššie uvedených tiež znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čistí lymfatický systém, zmierňuje únavu, migrény, pomáha v prípade zápchy. Prispieva k prekonaniu kožných ochorení, ako je psoriáza, ekzém, akné, a pri regenerácii črevnej flóry po liečbe a počas liečby antibiotikami. Môže byť používaný ako vegetariánska gélová látka, pretože môže byť použitý bez varenia na zahustenie jedla a namiesto živočíšnej želatíny. Pravidelným používaním zabraňuje procesom vytvoreniu kameňov a tukov. Okrem toho, účinne znižuje pocit hladu a neobsahuje žiadne kalórie.
Lyofilizovaný malinový prášok
Maliny, patriace do čeľade ružovitých, sú jedným z najchutnejších letných ovocí. Nie sú však len chutné, majú aj pozitívny vplyv na organizmus. Majú vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov (vápnik, draslík, horčík a železo), antioxidantov, vlákniny a pektínov podporujúce trávenie.
Lyofilizácia (sušenie mrazom) oveľa menej poškodzuje sušené produkty ako iné metódy odstraňovania vody, vykonávané pri vyšších teplotách. Chute a vône zostanú nezmenené.
Sójový lecitín
Sója je obzvlášť bohatá na lecitín. Lecitín je prírodná látka podobná tuku, tzv. fosfolipid. Je dôležitým stavebným prvkom bunkovej steny, je nevyhnutný pre optimálne fungovanie buniek tela. Zohrávajú významnú úlohu vo fungovaní kostnej drene, nervového systému, srdca a pečene.
Lecitín okrem iného uľahčuje transport tukov a cholesterolu v krvi a spracovanie tukov v žlči. Lecitín sa zúčastňuje takmer všetkých funkcií organizmu. Príjem lecitínu má schopnosť znižovať hladinu cholesterolu.
Často sa spomína ako „výživa nervov”: podporuje regeneráciu organizmu, zlepšuje pamäť a schopnosť koncentrácie v prípade duševného a fyzického vyčerpania.
Vďaka emulgačným vlastnostiam znižuje hladinu cholesterolu, čistí cievne steny, posilňuje srdcový sval a prispieva k udržaniu zdravého krvného obehu.
Keďže naša strava zvyčajne obsahuje oveľa viac tuku, než je potrebné, lecitín môže byť nepostrádateľný takmer pre každého.
Slez lesný (Malva sylvestris, božie koláčiky)
Patrí medzi najstaršie úžitkové plodiny. V staroveku sa používala ako zelenina. Mladé listy sa pripravujú podobne ako špenát. Listy sa často používajú ako obklady na bodnutie hmyzom. Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, železa a vápnika.
Na základe bioenergetických meraní svojim účinkom na posilnenie imunity súperí s Rhodiolou
Jablčný pektín
Podľa výskumov majú spomedzi ovocí najvyšší obsah pektínu jablká. Jablčný pektín je rozpustná vláknina. V zmesi s vodou má gélovací účinok. Keďže jablčný pektín je nestráviteľná rozpustná vláknina, najvýraznejšie dokáže ovplyvniť trávenie.
Môže účinne znižovať hladinu cholesterolu v krvi (ten kto konzumuje mastné jedlá, mal by piť jablkový džús).
Jablčný pektín znižuje aj riziko vzniku rakoviny čreva, čistí črevá, čím podporuje zachovanie rovnováhy črevnej mikroflóry.
Môže mať pozitívny účinok v prípade vredov alebo zápalu hrubého čreva. Je vhodný aj na reguláciu krvného tlaku a znižuje riziko vzniku cukrovky. Dlhotrvajúce užívanie jablčného pektínu môže dlhodobo znížiť individuálnu potrebu inzulínu jedinca a je vhodný aj na odstraňovanie nežiadúcich toxínov a ťažkých kovov.
Kremelina
Kremelinou sa nazýva hornina, v ktorej sa nachádzajú pozostatky jednobunkových rastlín. Obsahuje rozsievky, tieto mikroskopické riasy obsahujú oxid kremičitý, ktorý sa tvorí odparením vody a vytvára štruktúru kostry. Prirodzená kremelina obsahuje 85% oxidu kremičitého. Použitie kremeliny má niekoľko storočnú históriu.
Diatomit vyzerá ako valec plný dier. Milióny valcov cez tráviaci systém priťahujú a absorbujú baktérie, huby, parazity, vírusy, zvyšky pesticídov, drogy, ťažké kovy. Tie zostanú uväznené vo valcoch a vylúčia sa z tela. Po niekoľkých mesiacoch užívania sa črevné steny očistia od škodlivého hlienu.
Má to celý rad výhod: Malé množstvo kremeliny sa absorbuje do krvného obehu ako kyselina kremičitá, čo pomáha zničiť zlé tuky, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Mnohí ľudia sú prekvapení, že zníži ich vysoký krvný tlak.
Bolesť kĺbov a väziva sa zníži, zuby a ďasná budú silnejšie, pleť bude čistá (akné, starecké škvrny, lupienka), vylučovanie bude zdravšie, vlasy a nechty budú silnejšie a budú rýchlejšie rásť, menopauza bude mať menej nepríjemných príznakov.
Mleté topinambury
Slnečnica hľuznatá (Helianthus tuberosus) je viacročná rastlina, pochádza so Severnej Ameriky (Kanada), kde sa dodnes vyskytuje vo voľnej prírode. Indiáni ju pestovali v záhradách už pred objavením Ameriky.
Vysoký obsah vlákniny zabraňuje vstrebávaniu iných sacharidov, pomáha pri chudnutí. Má vysoký obsah minerálnych látok, vitamínov a životne dôležitých esenciálnych aminokyselín: lyzín, arginín, histidín, cysteín, tryptofán, asparagín, vysoký obsah inulínu, a obsahuje len nepatrné množstvo škrobu.
Hlavnou účinnou zložkou topinambury je rastlinná vláknina inulín. Inulín veľká vláknina rozpustná vo vode, ktorá zostáva v čreve neporušená, čím k sebe priťahuje dobré baktérie a zásobuje ich výživnými látkami. Škodlivým baktériám črevnej flóry však inulín výživu neposkytuje. Škodlivé črevné baktérie sa živia skôr produktami rozkladu rafinovaného cukru. Pri cukrovke je inulín hlavným zdrojom energie zo sacharidov, pretože hladinu cukru v krvi nezvyšuje ani v prípade dlhodobej konzumácie. Na rozklad inulínu nie je potrebný inzulín, dokonca znižuje závislosť na inzulíne, a uľahčuje nasavenie hladiny cukru v krvi.
Zázvor
Zázvor pochádza pravdepodobne z Číny a pestuje sa najmä v Indii a v Kanade. Je príbuzný majoránu a kurkumy. V stredovekej Európe bol taký vzácny, jeho pôvod pripisovali rastlinám z raja. Zázvor bol známy po stáročia ako liečivá rastlina a korenina. Koreň obsahuje štipľavé látky a aromatické oleje, stimuluje tvorbu slín, žlče, prácu čriev a žalúdka, má protizápalové
a analgetické účinky.
Podla ajurvédskych liečiteľov súčasne posilňuje telo aj dušu ba dokonca zvyšuje aj inteligenciu.
Jeho vnútorné použitie je účinné na vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu. Pálivé zložky zázvoru podporujú nielen rýchlejšie vylučovanie tráviacich enzýmov, ale vplývajú aj na tepelné receptory sliznice žalúdka – čo je dôležité pri detoxikácii a chudnutí. Pomáha aj v tom, aby sme nejedli priveľa naraz.
L-arginín
Arginín je aminokyselina, ktorú je naše telo schopné tvoriť prirodzene, ale v prípade fyzického alebo psychického stresu – čo pre mnohých z nás nie je nezvyčajné – dôjde k spomaleniu jej tvorby.
Podporuje syntézu bielkovín. Posilňuje imunitný a nervový systém. Arginín stimuláciou detskej žľazy pôsobí posilňujúco aj na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu. Zvyšovaním produkcie oxidu dusnatého môže zvýšiť množstvo kyslíka dopravovaného do srdca.
Z arginínu v tele vzniká oxid dusnatý. Oxid dusnatý (NO) je veľmi nestabilná zlúčenina s krátkou životnosťou.
Množstvo arginínu, produkované organizmom, sa pribúdajúcim vekom znižuje, preto ho treba nahrádzať.
L-karnitín
L-karnitín je aminokyselina, ktorá prenáša tuky do svalov, aby sa tam spálili a vyrábali energiu – namiesto ich ukladania. Hrá významnú úlohu v spaľovaní tukov.
Má priaznivý účinok na organizmus aj pri liečbe zhoršenia stavu súvisiaceho so starnutím (napr. strata pamäti).
Funguje aj ako antioxidant, neutralizáciou voľných radikálov pôsobí proti účinkom starnutia. Znižuje hladinu cholesterolu. Je vynikajúci aj na prevenciu škôd, spôsobených nedostatkom kyslíka – napríklad keď pri šprinte lapáme po dychu.
Chráni aj srdce a pľúca pri vytrvalostných športoch. Je známy aj jeho stimulačný účinok na prácu mozgu, spomaľuje poruchy pamäti, spojené so starnutím (Alzheimerova choroba). Môže výrazne znížiť depresiu, zlepšovať náladu, a môže výrazne zlepšiť konštruktívne myslenie, bdelosť a reakčný čas.
Vekom sa zhoršuje nie len pamäť. Zabraňuje napríklad oslabeniu imunitného systému spojeného so starnutím tým, že v bielych krvinkách opraví poškodenú DNA.
Podľa názoru niektorých vedcov môže hrať dôležitú úlohu pri zlepšení stavu nielen pri Alzheimerovej, ale aj pri Parkinsonovej chorobe a ďalších poškodeniach nervového systému. Má aj antioxidačné účinky, čo znamená, že pomáha udržať energetický metabolizmus buniek mladistvým. Pomáha zostať mladý.
Jód (I)
Nedostatok jódu sa vyskytuje hlavne v oblastiach, kde pitná voda neobsahuje jód, takže v týchto oblastiach je potrebná konzumácia jodizovanej soli.
Jeho nedostatok môže viesť k zväčšeniu štítnej žľazy (struma) a k zníženej tvorbe tyroxínu. V prípade nízkej produkcie tyroxínu sa bazálny metabolizmus zníži o 50%, čo vedie v mladom veku k neprimerane nízkemu vzrastu, mentálnej retardácii, v dospelosti k zníženiu telesnej teploty, k spomaleniu reči, pohybu a myslenia, k obezite a nedostatku chuti do jedla. Je to jeden z najsilnejších antioxidantov, je silnejší ako vitamín C. Je zásadným prvkom v regulácii žľazového systému.
Selén (Se)
V našom organizme najviac selénu obsahuje štítna žľaza. Selén zohráva dôležitú úlohu v produkcii enzýmov, súvisiacich s činnosťou štítnej žľazy (napr. glutathionperoxidáza).
Chráni bunky, produkujúce hormón štítnej žľazy. Nedostatok selénu zvyšuje proces oxidácie a tým aj zápaly. Najdôležitejšia úloha selénu vyplýva z jeho antioxidačných vlastností, vďaka ktorým je schopný zmierniť oxidačný stres.
Chráni tuky proti oxidácii (ochrana bunkových membrán). Podieľa sa na budovaní štruktúry enzýmu glutathion peroxidáza. Selén posilňuje imunitný systém.